Masáž dětí a miminek

Pediatrické masáže a doteková terapie je velmi stará disciplína a praktikovala se v mnoha kulturách, např. čínské a japonské. Masáž nabízí čas, který můžou rodiče aktivně s miminkem strávit. Po terapii u mě budou vědět, jak své miminko masírovat a pomáhat s aktuálními potížemi. Kojencům a batolatům přináší účinky po stránce fyziologické i emociální.

FYZIOLOGICKÉ ÚČINKY – řadíme zde stimulaci krevního systému, stimulaci proudění lymfy v lymfatickém systému, který je hlavní obrannou linií těla proti infekcím. Stimulací orgánu trávicího traktu se urychluje průchod potravy a vyprazdňování bříška miminka. Masáž podporuje produkci růstových hormonů hypofýzy. Taktéž se zlepšuje svalová koordinace – protahování a napínání končetin a tím pružnost kloubů a svalů. K dalším pozitivům patří stimulace nervového systému, který je důležitý pro správný neurologický a motorický vývoj dítěte.

EMOČNÍ  ÚČINKY – fyzický kontakt stimuluje smyslovou vnímavost miminka. Podpporuje sebejistotu, emoční bezpečí a důvěru. Správně řízená masáž navozuje spánek – což je důležité u neklidných dětí, nespavosti nebo v období prořezávání zoubků. Pro tatínky je to skvělá příležitost, jak být s dítětem v kontaktu. Maminkám s poporodní depresí pomáhají masáže překonávat jejich negativní pocity.

MASÁŽE mohou pomoci při zotavování specifických dětských nemocí jako jsou nachlazení, astma, trávicí obtíže, neklidné spaní a jiné. Orgány miminka jsou křehké a nedovyvinuté. Proto jsou masážní techniky jemné. Jde o to, aby se děťátko z masáže těšilo a přijalo ji jako oblíbený rituál. Rituály mají totiž velmi rády.  Jen někdy potřebují čas, aby si na jednotlivé hmaty nebo masírování jednotlivých partií na svém těle přivykly. Masáž je volena tak, aby jednotlivé hmaty na sebe navazovaly a změny byly přirozené a spontánní.

Délka 60 minut  -  čas pro popovídání s rodičem, co od masáže očekávají, přitom budu pracovat na získání důvěry vašeho dítěte. Pak proběhne samotná masáž a terapie sestavená dle potíží a doporučení jak pracovat s dítětem doma.

Cena – 1000 Kč

 

Než začneme masírovat – masírování miminek a malých dětí je docela náročné, protože se často chtějí zapojovat nebo naopak o masáž nejeví zájem. Proto by mělo být dítko vždy klidné a v dobré náladě.

Nikdy nemasírujeme –  pokud je dítě už nemocné, s antibiotiky a zánětem, teplotou a potící se  – naopak v začátcích můžeme nemoc i zastavit. Nemasírujeme i pokud je nervózní, unavené, rozzlobené nebo hladové.

Ideální doba pro masáž je hodinu až hodinu a půl po jídle.

Neprovádíme masáž u dítěte, které v průběhu minulého týdne prodělalo očkování nebo se důsledky očkování ještě projevuje /zvýšená teplota, zarudnutí a bolestivost v místě vpichu, neklid, podrážděnost, podkožní bouličky/.